h
London Office
Quick Contact

Zapraszamy pon-pt 09:00 – 18:00 po uprzednim telefonicznym umówieniu się.

Jak-poradzic-sobie-z-opieka-nad-chorym-czlonkiem-rodziny?

Jak poradzić sobie z opieką nad chorym członkiem rodziny?

Często rodziny osób starszych, chorych psychicznie lub uzależnionych zadają sobie pytanie – czy można uzyskać jakąkolwiek pomoc w opiece nad osobą bliską? W praktyce mamy do czynienia z różnymi sytuacjami – krewny bądź to, ze względu na wiek i stan zdrowia, wymaga całodobowej, specjalistycznej opieki, której nie jesteśmy w stanie mu udzielić; bywa także, iż nasz bliski jest osobą psychicznie chorą, która nie chce podjąć leczenia mimo iż objawy choroby powodują, że zagraża on nie tylko samemu sobie ale także osobom z jego otoczenia; wreszcie niekiedy zdarza się, że krewny – mimo uzależnienia od alkoholu lub środków psychoaktywnych – nie chce zaprzestać ich zażywania i podjąć leczenia. Co możemy zrobić w poszczególnych sytuacjach?

Osoba starsza, wymagająca opieki

Gdy mamy do czynienia z osobą starszą, nieporadną, wymagającą całodobowej opieki osoby trzeciej, możemy rozważyć umieszczenie jej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, gdzie otrzyma fachową pomoc lekarską i wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności. Problemu zasadniczo nie ma gdy osoba taka jest świadoma swojego położenia i wyraża zgodę na skierowanie do zakładu. Jeśli zaś nasz krewny dotknięty jest schorzeniami natury neurologicznej (np. chorobą Alzheimera) i nie jesteśmy w stanie uzyskać jego stanowiska odnośnie umieszczenia w ZOL-u możemy skierować do Sądu Rejonowego miejsca zamieszkania osoby, której dotyczyć ma postępowanie, stosowny wniosek. Nasz najbliższy zostanie przebadany przez biegłych lekarzy którzy ocenią, czy skierowanie do zakładu opiekuńczo-leczniczego jest zasadne. Należy pamiętać, że niemożność opuszczenia mieszkania przez chorego nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy. Jeśli osoba taka odmawia udania się na badanie lub też – ze względu na stan zdrowia nie może być na nie przetransportowana – biegli sądowi przyjadą do mieszkania naszego krewnego i tam, w warunkach dla niego komfortowych, dokonają badania jego stanu zdrowia.

Osoba chora psychicznie

Osobę chorą psychicznie można leczyć przymusowo. Odpowiednie procedury przewiduje ustawa o ochronie zdrowia psychicznego zgodnie z której przepisami można umieścić osobę chorą w szpitalu psychiatrycznym nawet bez jej zgody i to niezwłocznie – jeśli zachowanie chorego zagraża jemu samemu bądź też jego najbliższemu otoczeniu. W praktyce często spotykane są sytuacje, w których rodzina – nie mogąc poradzić sobie z chorym krewnym i jego agresywnymi zachowaniami – zawiadamia o swojej sytuacji organy ścigania niekoniecznie dążąc do ukarania chorego a raczej licząc na zmuszenie go przez Sąd do poddania się terapii. Nie zawsze jest to droga prawidłowa albowiem może okazać się, że działanie osoby chorej nie wypełnia ustawowych znamion przestępstwa a jednak jej zachowanie uniemożliwia wspólne funkcjonowanie w ramach jednego mieszkania. Co można zrobić w razie, gdy brak jest postaw do natychmiastowego umieszczenia chorego w szpitalu? W tym wypadku również należy wystąpić ze stosownym wnioskiem na drogę sądową. Sąd – po dopuszczeniu dowodu z opinii biegłych – podejmie decyzję, czy nasz bliski wymaga leczenia psychiatrycznego lub odwykowego. Pamiętajmy, że niemożność dowiezienia osoby chorej na badania – z uwagi na jej stan zdrowia lub sprzeciw – nie tamuje rozpoznania sprawy. Podobnie jak w poprzednim wypadku wyznaczeni lekarze udadzą się do miejsca zamieszkania naszego krewnego i tam przeprowadzą wszelkie niezbędne badania.

Zdarza się również, iż osoba starsza lub chora psychicznie jest w stanie funkcjonować względnie samodzielnie jednakże – z powodu choroby – podejmuje różne, szkodliwe dla siebie działania np. zawiera umowy kredytowe, rozporządza swoim mieniem, odmawia podjęcia wypłacanych jej świadczeń emerytalnych itd. Jak postąpić w tej sytuacji? Zasadnym wydawać się będzie zażądanie ubezwłasnowolnienia całkowitego lub częściowego takiej osoby przez Sąd. W razie uwzględnienia wniosku Sąd wyznaczy opiekuna lub kuratora (najczęściej spośród osób najbliższych chorego) i wówczas to od decyzji sprawującego nadzór nad ubezwłasnowolnionym zależeć będzie ważność zawieranych umów oraz innych czynności dokonywanych przez chorego. Może to zapobiec roztrwonieniu majątku takiej osoby, oszukaniu jej przez nieuczciwych sprzedawców lub pożyczkodawców oraz zaciągnięciu przez nią zobowiązań, których nie będzie ona nigdy w stanie spłacić.